Sakiewka na cokolwiek  

Posted by Noire in

Przeglądając średniowieczne malowidła można się natknąć na wizerunki przepięknych, haftowanych sakiewek noszonych zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. I tak samo jak kiedyś ja dorosłam aby zacząć nosić torebkę, tak w końcu zapragnęłam mieć swoją własną sakiewkę i ... poznałam ich ceny i mi się gwałtownie odechciało. Jednak co raz się w głowie zasiało i zaczęło kiełkować - wcale nie tak łatwo było usunąć więc w końcu postanowiłam zrobić swoją własną. Po bardzo dłuuuuugim dłubaniu igłą i nitką w końcu osiągnęłam swój cel - a potem jeszcze kilka razy go powtórzyłam.
Wzory zaczerpnęłam z http://www.wymarc.com/asoot/asoot.php?show=germanPatterns - polecam, są naprawdę ładne.
Jeżeli ktoś chciałby spróbować to na początek polecam lnianą kanwę (ma bardzo równo splecione nitki więc łatwiej się wyszywa) i bawełnianą mulinę (oczywiście super wygląda jedwabna lub lniana nić jednak jedna i druga lubią się plątać więc początkujące osoby mogą mieć z tym problem). Trzeba też sprawdzić mulinę przed pracą pod kontem trwałości kolorów - szczególnie kolor czerwony (ja niestety mam dwie sakiewki, które po praniu zaróżowiły się - jedna  od czerwonej muliny jedwabnej DMC a druga od bordowej muliny bawełnianej Ariadny)
Powodzenia :)

Sakiewki haftowane - wzory XIV - XVw

This entry was posted on 25 marca 2012 at niedziela, marca 25, 2012 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 komentarze

Publikowanie komentarza