Korona Imperatorowej  

Posted by Noire in ,

Pod tą nieco pompatyczną nazwą kryje się ostatni duży projekt, rozpoczęty jeszcze w tamtym roku, z którego, przyznaję, jestem bardzo dumna. Czy nazwa jest nietrafiona - to musicie osądzić sami.
Całość wykonana z polerowanego mosiądzu, agatów, kaboszonów lapis lazuli i ponad 170 naturalnych pereł.

Korona Imperatorowej

Inspiracją do stworzenia tej ozdoby był obraz chóru aniołów Jana van Eyck`a umieszczony na Ołtarzu Gandawskim - obraz do oglądnięcia min tu.

Według właścicielki (i według mnie) jeszcze lepiej prezentuje się na żywo.

(Biało)głowa (biało)głowie nie równa - czyli jak zdjąć miarę do korony.  

Posted by Noire in

Witam
sprawa niby banalna, a jednak bardzo ważna - jak zmierzyć jak duża powinna być korona lub diadem.
Jak do tej pory spotykałam się z rozmiarami od 51cm do 57,5cm i z doświadczenia wiem, że błąd ponad centymetr może spowodować, że albo ozdoba się nie zmieści albo zamiast korony będzie naszyjnik :) Wymiar ten jest tym ważniejszy, że, podobnie jak w dawnych czasach, diademy robione są indywidualnie dla każdej białogłowy i tego rozmiaru nie da się zmienić.
Osobiście aby zdjąć wymiar polecam sprawdzony sposób z paskiem papieru. Najpierw  (najlepiej centymetrem krawieckim) trzeba zmierzyć obwód głowy tak jak będzie noszony diadem - jeżeli planujemy nosić pod nim grubszą nałęczkę to też trzeba to uwzględnić. Dobrze sprawdzić ten wymiar 2 razy - w tym celu polecam wyciąć pasek sztywniejszego papieru (przy okazji można zmierzyć pasek linijką), spiąć go i przymierzyć. Oczywiście papier jest bardziej miękki niż mosiądz ale w większości przypadków ta metoda bardzo dobrze się sprawdza.
Można również wsiąść pod uwagę  ewentualne wyściełanie diademu od wewnątrz - szczególnie przy dużych i ciężkich koronach - wtedy oczywiście należy to uwzględnić przy pomiarze.
Powodzenia.